PHILIPS ELECTRONICS -LIGHT 568014 8.5PAR30S/LED/930/F25/DIM/GULW/T20 6/1FB
Inventory
Unavailable for order
Manufacturer:PHILIPS ELECTRONICS -LIGHT
Manufacturer #:568014
Description
Specifications
Brand Name Philips Lighting Item Name LED Lamp
Designation 8.5PAR30S/LED/930/F25/DIM/GULW/T20 6/1FB Bulb Shape PAR30S
Bulb Base E26 Medium Screw Power (Wattage) 8.5 W
Lumens 850 lm Color Temperature 3000 K
Average Life 25000 hr Light Color White
Color Rendering Index (CRI) 90 Beam Angle 25°
Center Beam Candle Power 3300 cd Voltage Rating 120 V
Frequency Rating 50/60 Hz Material Glass
Bulb Color/Finish Clear Dimmable Yes
Temperature Rating 158 °F Incandescent Equivalent Wattage 75 W
Diameter 3-3/4 in Height 4.094 in
Width 4.055 in Maximum Overall Length 3-9/16 in